בקע בבטן (דופן הבטן)

בקע הינו פגם בדופן הבטן, דרכו עלולים לבלוט איברי הבטן החוצה. על כן בכל מצב בו את/ה חשים נפיחות חדשה בדופן הבטן, מלווה בתחושת אי-נוחות או כאב יש לחשוד בבקע.

לאבחנת הבקע ברוב המכריע של המקרים מספיקה בדיקה גופנית פשוטה בידי כירורג מיומן.

בקע צלקתי בדופן הבטן נוצר בשל של איחוי לא טוב של חתך ניתוחי, כתוצאה מכך אברי בטן פנימיים, כמו מעיים או שומן תוך בטני, עוברים דרך אותו פתח אל מתחת עור. הלחץ שאיברים אלו מפעילים על דופן הבטן עשוי לגרום לכאב  ולעיתים אף לכליאה של האיבר הביטני בפתח וצורך בניתוח דחוף למניעה של נמק האיבר. תיקון בקע הצלקתי אפשרי רק בניתוח.

בבקעים מורכבים בצלקת הניתוח בדרך כלל יש צורך להיעזר בטומוגרפיה ממוחשבת (CT) כדי לתכנן את סוג הניתוח, גישה ניתוחית , סוג וגודל הרשת . על כן מומלץ לפנות ראשית לבדיקת כירורג מיומן בתחום, ורק במידה והוא ממליץ יש לבצע בדיקות הדמיה.

קיימות מספר גישות לטיפול בבקעים בדופן הבטן, כמו גם לטיפול בבקעים חוזרים בצלקת הניתוח. חשוב לציין כי ככל שהפגם בדופן הבטן גדול יותר, כך נדרשת מיומנות גבוהה יותר מצד הרופא המנתח כדי לתקנו. ההחלטה בנוגע לשיטת תיקון הבקע תלויה לשיקול דעתו של הרופא המנתח, במורכבות הבקע, במחלות הרקע מהן סובל המטופל וכמובן במיומנות הרופא המנתח. 

הגישה הקונבנציונלית


הגישה המסורתית לתיקון בקעים כוללת ניתוח פתוח. במהלכו מתבצע חתך באזור הבטן דרכו מוחזרת תכולת הבקע אל חלל הבטן. ברוב המקרים ייעשה שימוש ברשת כירורגית כדי לשחזר את הדופן. למרות שמדובר בניתוח ותיק, הוא אינו חף מחסרונות. ראשית, אחוז הסיבוכים גבוה מאוד ויכול להגיע עד ל-30%. שנית, זמן האשפוז וההחלמה לאחר הניתוח ארוכים: לרוב יידרשו כשישה שבועות של מנוחה עד שניתן יהיה להתחיל בפעילות גופנית. הכאבים לאחר הניתוח עוצמתיים, זאת בהשוואה לכאבים שיכולים להתפתח לאחר ביצוע הפעולה בגישות אחרות. 

הגישה הלפרוסקופית

ניתוחים לפרוסקופיים מאפשרים תיקון של הבקע דרך מספר חתכים זעירים, ללא צורך בפתיחת הבטן. במהלך הפעולה, מבצע הרופא המנתח מספר חתכים קטנים באזור הבקע דרכם  הוא מחדיר מכשור מיוחד לצורך תיקונו. היתרון המרכזי בגישה זו הוא כי הסיכוי לזיהום בפצע הניתוחי נמוך. בנוסף, בהשוואה לגישה הפתוחה ההתאוששות מהירה יותר, כמו גם הזמן עד לחזרה לשגרה.

הגישה הרובוטית

זוהי הגישה החדשנית ביותר לטיפול בבקעים מורכבים של דופן בטן: באמצעות רובוט ניתן לשחזר את דפנות הבטן ולבצע ניתוחים מורכבים וגדולים אותם לא ניתן לבצע בגישה הלפרוסקופית. 

היתרון המרכזי בניתוח הרובוטי הוא כי ניתן לבצע תפירה ושחזור של דופן הבטן דרך מספר חתכים קטנים. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית והוא אינו מוביל לכאבים משמעותיים. החזרה לשגרה תהיה לרוב מהירה יותר, בהשוואה לניתוח הלפרוסקופי ואחוז הזיהומים בפצע הניתוחי נמוך בהשוואה לניתוח פתוח. בנוסף, הסיכוי לזיהום ולנמק של דופן הבטן נמוך משמעותית באמצעות השימוש ברובוט. 

1595544A-6E5F-42E2-A075-B15C0A8A3AC8 (1)
Call Now Button