השמנת יתר

ניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר חולנית

ניתוחים בריאטריים מסייעים לאלו הסובלים מהשמנת יתר חולנית לירידה במשקל ולמניעת תחלואה נלוות. מהם סוגי הניתוחים הקיימים ואיך בוחרים את החלופה המתאימה ביותר? התשובות בפנים

 השמנת יתר חולנית נחשבת למגפה החדשה של המאה העשרים ואחת והיא הוגדרה על ידי ארגוני בריאות שונים, בהם גם ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO) כמחלה של ממש. מקורה של השמנת היתר נעוץ במכלול של גורמים גנטיים, פיזיולוגיים, סביבתיים והתנהגותיים. השמנת יתר עלולה לגרום להתפתחות של מחלות שונות, כמו יתר לחץ דם, סוכרת, כבד שומני ומחלות פרקים כרוניות, והיא משליכה גם על איכות החיים והבריאות הנפשית.

הטיפול השמרני בהשמנה כולל שינויים באורח החיים, בהם תזונה נכונה וביצוע של פעילות גופנית. אולם, במקרים של השמנת יתר חולנית טיפול זה לבדו אינו מסייע בירידה ניכרת במשקל ובמקרים מסוימים יהיה צורך במרכיב טיפולי נוסף. אחת מהחלופות לטיפול בהשמנת יתר חולנית היא זו הכירורגית.

ניתוחים בריאטריים מתבצעים בכדי להשיג ירידה משמעותית במשקל בקרב אוכלוסייה הסובלת מהשמנת יתר קיצונית (BMI גבוה מ-40), או בקרב אלה הסובלים מהשמנת יתר (BMI  גבוה מ-35) וממחלות נלוות, כמו סוכרת, יתר לחץ דם ועוד. מטרת הניתוחים השונים היא למנוע את התפתחות התחלואה הנלווית להשמנה או להוביל לנסיגה ואף היעלמות של מחלות הרקע, במידה וקיימות.

חשוב לציין כי הטיפול הניתוחי הוא חלק מתהליך רחב הכולל שינוי התנהגותי ותזונתי. השינוי באורח החיים חייב להתחיל עוד לפני ביצוע הניתוח והוא נמשך לכל אורך הדרך.
הצלחת הפעולה הכירורגית תלויה במספר פרמטרים, בהם הכנה טרום ניתוחית מתאימה על-ידי דיאטנית ועובדת סוציאלית; בחירה נכונה של הפעולה הכירורגית שתבוצע;   תמיכה מקצועית ומעקב לאורך זמן; שילוב של פעילות גופנית לאורך תהליך הירידה במשקל.

מהם הניתוחים אשר מסייעים לטיפול בהשמנה?

ד"ר חזן מבצע שלושה סוגי ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר: מעקף קיבה, מיני מעקף קיבה, ושרוול קיבה. בנוסף, ד"ר חזן מבצע גם ניתוחים חוזרים לאחר כישלון בניתוח בריאטרי קודם.

ללא כל תלות בסוג הניתוח שיבוצע, כל ההליכים הכירורגיים מתבצעים תחת הרדמה כללית ובגישה לפרוסקופית או רובוטית שאינן מצריכות פתיחה מלאה של הבטן. זמן האשפוז הממוצע לאחר הניתוח עומד על כיומיים.

כפי שהוזכר לעיל, הטיפול הניתוחי אינו מסייע רק לירידה במשקל, אלא גם במיתון של מחלות נלוות להשמנה, כמו סוכרת, יתר לחץ דם, דום נשימה בשינה ועוד.
כ-70-75% מהמטופלים אשר עברו ניתוח בריאטרי מצליחים לשמור על תוצאות הירידה במשקל לאורך זמן.

 

shutterstock_1136825978 (1)

ניתוח מעקף קיבה- Laparoscopic\ Robotic  Roux Y gastric Bypass


ניתוח מעקף קיבה נועד כדי להגביל את נפח הקיבה ולהקטין את יכולת ספיגת המזון בה.

במהלך הניתוח, מחלקים את הקיבה ויוצרים מעין כיס קיבה קטן אשר מתחבר ללולאת מעי דק. נפחו של הכיס קטן יותר מנפח הקיבה המקורי וקצב ההתרוקנות שלו איטי יותר, בשל החיבור למעי הדק. בזמן תהליך העיכול, המזון עוקף את מרבית הקיבה ואת החלק העליון של המעי הדק ונפגש עם אנזימי העיכול רק בנקודת החיבור החדשה. כך, ניתוח זה מביא להגבלת נפח האכילה וכן להפחתת ספיגת המזון ( עקב מעקף של חלקו ראשון של המעי הדק).

מהם היתרונות בניתוח זה?

השלה של כ- 70% מהמשקל העודף.

הניתוח כרוך גם בשינויים הורמונליים אשר מובילים לשיפור בתחושת השובע, כמו גם באיזון רמות הסוכר בגוף.

ניתוח מעקף קיבה מאפשר לשמור על המשקל החדש לאורך זמן.

סיבוכים אפשריים:

דלף מהאזורים בהם בוצע קיצור של הקיבה וחיבור למעי הדק.

דימום תוך בטני.

כיב בחיבור בין הקיבה למעי הדק.

בקעים פנימיים.

מחסור בוויטמינים ומינרלים שונים וצורך בנטילת תוספי תזונה באופן קבוע.

 

shutterstock_93827422 (1)

מיני מעקף קיבה- Laparoscopic \ Robotic   mini gastric bypass

בניתוח זה, יוצרים כיס קיבה אליו מחברים לולאת מעי דק ללא כריתה של הקיבה או המעי. כך, ניתן להגביל את נפח הקיבה ולהפחית את ספיגת המזון על ידי מעקף של החלק הראשון של המעי הדק.

מהם היתרונות בניתוח זה?

השלה של כ-80% מעודף המשקל.

חיבור (אנסטומוזה) יחיד בין הקיבה למעי.

מדובר בניתוח הפיך: במידה ומופיעים סיבוכים, כמו כיב נקודת ההשקה או ריפלוקס, ניתן לבצע הליך כירורגי נוסף לשם פתרונם.

סיבוכים אפשריים:

ריפלוקס של מלחי מרה לקיבה.

בשל שינוי בספיגה של ויטמינים ומינרלים יכול להתפתח מחסור בהם, ולכן יש צורך בנטילת תוספי תזונה באופן קבוע לאורך כל החיים.

shutterstock_1135998917 (1)

ניתוח שרוול קיבה- Laparoscopic\ Robotic Sleeve Gastrectomy

במהלך הניתוח, יוצר הרופא המנתח מעין קיבה חדשה בצורת צינור המהווה המשך של הוושט. נפחה של הקיבה החדשה הוא כ-20% מנפח הקיבה המקורית. יתר הקיבה נכרתת ומוצאת את מחוץ לגוף. למעט הקיבה, ניתוח זה אינו מערב שינוי של שאר איברי מערכת העיכול.

מהם היתרונות בניתוח זה?

השלה של כ-60-70% מהמשקל העודף בממוצע בשנה הראשונה לאחר הניתוח.  

הפחתת תחושת הרעב הפיזיולוגית בשל ירידה ברמות ההורמון גרלין.

שמירה על המשכיות מעבר המזון במערכת העיכול.

סיבוכים אפשריים:

דלף.

דימום תוך בטני.

החזר קיבתי ושטי (ריפלוקס) המתבטא בדרגות שונות של צרבות לאחר הניתוח.

כיצד בוחרים בסוג הניתוח?

ההחלטה בנוגע לאסטרטגיה הכירורגית תלויה במגוון גורמים, בהם גיל המטופל, מחלות הרקע מהן הוא סובל, טיפול תרופתי אשר נלקח בשגרה, חומרת ההשמנה וקיום של הרגלי אכילה נכונים.

בחירת סוג הניתוח מתבצעת בתיאום בין ד"ר חזן למטופל, לאחר ביצוע כלל הבדיקות הנדרשות והכנה תזונתית מקיפה. ללא כל תלות בסוג הניתוח שיבחר, יש לציין כי ניתוחים בריאטריים נחשבים להליכים בטוחים יחסית. הסיכוי לסיבוכים כללים, כמו זיהום תוך בטני, דלף, או דימום עומד על כ-3% והסיכוי לתמותה כתוצאה מהניתוח נמוך יותר מ-0.3%.

shutterstock_1115769623 (1)
Call Now Button