מה מגדיר מנתח בריאטרי מומלץ? מה עלינו לדעת על אודותיו והאם הוא מתאים לכל אחד?

מספר הניתוחים הבריאטריים המבוצעים בארץ ממשיך לעלות עם השנים. הרצון שלנו לחיות בצורה בריאה יותר, לצד המודעות לסכנות הגדולות הטמונות בתחלואת השמנת יתר, הניעו אותנו לבצע אותו. לאחר הכנה טרום-ניתוחית, לרבות ועדה המורכבת ממומחים בתחומם, נקבע כי אנו עומדים בקריטריון. עתה נשאר המהלך המעשי של ביצוע הניתוח, תחת ידיו של מנתח בריאטרי מומלץ ומנוסה בביצוע סוג הניתוח.

עוד קודם לכן, באחריותנו וברצוננו לקבל את כל המידע הרלוונטי על אודותיו. מהם הדגשים החשובים שעלינו לשים לב אליהם?

כיצד לבחור מנתח בריאטרי?

מלבד הפרמטר החשוב והברור של ניסיון, מנתח בריאטרי מומלץ הוא מנתח המתאים לכל אחד ואחת מאיתנו באופן ספציפי. בבדיקה ובמענה על שאלות חשובות, נוכל לדעת עד כמה הוא מתאים לצרכים שלנו:

פרטי התמחות

בדיקת הרקע ההתמחותי של המנתח; מעבר לשאלת ההתמחות הכללית ומוסד ההתמחות שבה עבר התמחות, חשוב לוודא כי הרזומה של המנתח כולל התמחות-על בתחום הכירורגיה הזעיר-פולשנית והבריאטרית; דהיינו, התמקצעות מיוחדת המרחיבה את הניסיון בהתמחות הכללית בכירורגיה ומתמקדת בניתוחים המבוצעים בשיטה לפרוסקופית.

נתון זה חשוב ביותר, כיוון שניתוח בריאטרי, על סוגיו, מתבצע בשיטה זו ולא בשיטה הפתוחה.

אילו סוגי ניתוח בריאטרי מבצע המנתח?

באופן טבעי, ובהמשך לשאלת ההתאמה שלנו לניתוח בריאטרי, עלינו לוודא כי המנתח מבצע את סוג הניתוח הבריאטרי המתאים לנו. ניתוח מעקף קיבה, מיני מעקף קיבה ושרוול – הן דוגמאות לניתוחים מבוקשים ונפוצים בתחום הבריאטרי .

חשוב לוודא כי המנתח ביצע מספר רב ככל האפשר של ניתוחים מהסוג שאנו אמורים לעבור. כמובן שניסיון רב ככל האפשר, יתרום לחיזוק תחושת השקט והביטחון שלנו לבצע את הניתוח תחתיו. 

חיפוש כל מידע אינטרנטי אפשרי

נכון, כמו בכל תחום, המידע הרב ברשתות החברתיות ובגוגל – חושף אותנו למידע נוסף על אודות הכירורג הבריאטרי. חשוב לחפש מידע, הכולל המלצות של מנותחים שעברו תחת ידיו; חשוב לקבל מידע מהימן ככל האפשר – רקע רפואי, תמונה וכל פרט אפשרי בפורומים רפואיים מוכרים.

ניתן כמובן לקבל מידע ופרטים משלימים על אודותיו- בבית החולים בו הוא מועסק או הועסק בעבר.

חשוב מאוד לברר כי המנתח נושא בתפקיד עדכני של מנהל בכיר, במערך או במחלקה בריאטרית. כמובן שהדבר מעיד על ניסיון רב ועל מומחיותו בתחום.

שיחה אישית     

מידע מקדים שאגרנו על מנתח בריאטרי מומלץ, יסייע לנו לחזק או להפריך את ההחלטה לבחור בו. עדיין, אין הדבר בא על חשבון שיחת ייעוץ פתוחה עם הרופא המנתח. שיחה כזו היא הכרחית לחיזוק וגיבוש הדעה הסופית. אנו לא יכולים לשאול ולדעת הכל באמצעות פורומים רפואיים.

העלאה על השולחן של כל הלבטים והשאלות הרלוונטיות להליך, ההכנה אליו והמשך הטיפול בסיומו – הם מטרת שיחה זו.   

על ד"ר דוד חזן     

כמי שעבר התמחות-על בכירורגיה הזעיר-פולשנית והבריאטרית, ד"ר דוד חזן נמצא בחזית התחום. סוגי הניתוחים המורכבים שביצע, תוצאות הניתוחים הלפרוסקופיים ורובוטיים שביצע, שמו וניסיונו – הם העדות לכך.    

זקוקים למידע נוסף מד"ר דוד חזן?

באפשרותכם ליצור קשר עמו בנוגע לייעוץ ולפרטים הנוגעים להליכים כירורגיים בריאטריים. 

בריאות טובה לכולנו.